Kráľ je nahý - skutočný obraz našich učiteľov z „elitného" klubu

Autor: Laco Vozárik | 16.1.2012 o 20:23 | (upravené 22.1.2012 o 11:18) Karma článku: 5,11 | Prečítané:  401x

O  bezpodmienečnej  nutnosti dodržiavať rozpočtovú disciplínu nám predstavitelia krajín EU s vážnou tvárou prednášali prakticky pri každej príležitosti. Skutočný obraz o stave a vývoji s jednoznačnými závermi o tom, ako sa touto poučkou riadili oni (bohatí učitelia) a my (chudobní žiaci) poskytne jednoduchý graf .

Existuje veľa oblastí, kde sú rozpory medzi slovami i deklarovanými cieľmi európskych lídrov, reprezentovaných tandemom Merkelová - Sarkozy, a skutočne dosahovanými výsledkami zjavné už na prvý pohľad.

Najmarkantnejším príkladom zlyhania európskych lídrov a inštitúcií je určite stupňujúca sa kríza spoločnej meny a v skutočnosti hospodárstva  EU ako celku.

V otázkach príčin vzniku, prepuknutia, vývoja a spôsobov riešenia krízy možno s prižmúrením oboch očí pripustiť určitú mieru neistoty, keďže názory všeobecne rešpektovaných kapacít boli a sú (od piatka možno už nie) rôzne. (V skutočnosti však bolo všetko zjavné už dávno - viď závery v súvislosti s Gréckom na http://moje.hnonline.sk/node/5635 a http://moje.hnonline.sk/node/7542 )

Existuje však oblasti, kde názorové rozdiely vzniknúť nemôžu ani náhodou, kde je rozpor medzi slovami a činmi zjavný na prvý pohľad, pretože čísla nepustia.  Príkladom je jeden zo základných ukazovateľov, dohodnutý v Maastrichte. Je ním úroveň celkového dlhu verejného sektoru, vyjadrená podielom dlhu z aktuálneho hrubého domáceho produktu v percentách.

 Dlh.png

Graf dokumentuje vývoj za dve skupiny krajín. Prvú tvorí 12 členských krajín EU tzv. starej 15-ky, používajúcich spoločnú menu (teda bez V. Británie, Švédska a Dánska). V druhej je všetkých 10 postsocialistických krajín, dnes členov EU (vrátane Slovinska a Slovenska).

   Z priemerov hodnôt za uvedené skupiny je zrejmé, kto je na tom vo všetkých smeroch podstatne lepšie. A to z hľadiska samotných hodnôt i dynamiky vývoja.

Bývalé, vždy podstatne chudobnejšie, postsocialistické krajiny v období od roku 2001 do 2007 výraznejšie znížili mieru celkového zadlženia (o 7,2 percentuálne bodu /p.b./ oproti 3,7 p.b.) a po roku 2007 tiež v podstatne menšej miere dlh zvýšili (13,7 p.b. oproti 22,9 p.b.).

Naši učitelia z bohatého elitného klubu svoj "náskok" celý čas zvyšovali a po roku 2010 bol tak rozdiel viac ako dvojnásobný. V súčasnosti toto kritérium z Maastrichtu (60%) plní spomedzi nich jedine Fínsko. V našej skupine je to presne naopak. Neplní ho jedine Maďarsko.

Kráľ je nepochybne nahý.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?