reklama

Kráľ je nahý - skutočný obraz našich učiteľov z „elitného" klubu

O  bezpodmienečnej nutnosti dodržiavať rozpočtovú disciplínu nám predstavitelia krajín EU s vážnou tvárou prednášali prakticky pri každej príležitosti. Skutočný obraz o stave a vývoji s jednoznačnými závermi o tom, ako sa touto poučkou riadili oni (bohatí učitelia) a my (chudobní žiaci) poskytne jednoduchý graf .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Existuje veľa oblastí, kde sú rozpory medzi slovami i deklarovanými cieľmi európskych lídrov, reprezentovaných tandemom Merkelová - Sarkozy, a skutočne dosahovanými výsledkami zjavné už na prvý pohľad.

Najmarkantnejším príkladom zlyhania európskych lídrov a inštitúcií je určite stupňujúca sa kríza spoločnej meny a v skutočnosti hospodárstva EU ako celku.

V otázkach príčin vzniku, prepuknutia, vývoja a spôsobov riešenia krízy možno s prižmúrením oboch očí pripustiť určitú mieru neistoty, keďže názory všeobecne rešpektovaných kapacít boli a sú (od piatka možno už nie) rôzne. (V skutočnosti však bolo všetko zjavné už dávno - viď závery v súvislosti s Gréckom na http://moje.hnonline.sk/node/5635 a http://moje.hnonline.sk/node/7542 )

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Existuje však oblasti, kde názorové rozdiely vzniknúť nemôžu ani náhodou, kde je rozpor medzi slovami a činmi zjavný na prvý pohľad, pretože čísla nepustia. Príkladom je jeden zo základných ukazovateľov, dohodnutý v Maastrichte. Je ním úroveň celkového dlhu verejného sektoru, vyjadrená podielom dlhu z aktuálneho hrubého domáceho produktu v percentách.  

Obrázok blogu

Graf dokumentuje vývoj za dve skupiny krajín. Prvú tvorí 12 členských krajín EU tzv. starej 15-ky, používajúcich spoločnú menu (teda bez V. Británie, Švédska a Dánska). V druhej je všetkých 10 postsocialistických krajín, dnes členov EU (vrátane Slovinska a Slovenska).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

   Z priemerov hodnôt za uvedené skupiny je zrejmé, kto je na tom vo všetkých smeroch podstatne lepšie. A to z hľadiska samotných hodnôt i dynamiky vývoja.

Bývalé, vždy podstatne chudobnejšie, postsocialistické krajiny v období od roku 2001 do 2007 výraznejšie znížili mieru celkového zadlženia (o 7,2 percentuálne bodu /p.b./ oproti 3,7 p.b.) a po roku 2007 tiež v podstatne menšej miere dlh zvýšili (13,7 p.b. oproti 22,9 p.b.).

Naši učitelia z bohatého elitného klubu svoj "náskok" celý čas zvyšovali a po roku 2010 bol tak rozdiel viac ako dvojnásobný. V súčasnosti toto kritérium z Maastrichtu (60%) plní spomedzi nich jedine Fínsko. V našej skupine je to presne naopak. Neplní ho jedine Maďarsko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kráľ je nepochybne nahý.

Laco Vozárik

Laco Vozárik

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Ekonóm a manažér z firemnej praxe. Od roku 2004 sa špecializujem na miestny a regionálny rozvoj Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu