Kráľ je nahý - skutočný obraz našich učiteľov z „elitného" klubu

Autor: Laco Vozárik | 16.1.2012 o 20:23 | (upravené 22.1.2012 o 11:18) Karma článku: 5,11 | Prečítané:  411x

O  bezpodmienečnej  nutnosti dodržiavať rozpočtovú disciplínu nám predstavitelia krajín EU s vážnou tvárou prednášali prakticky pri každej príležitosti. Skutočný obraz o stave a vývoji s jednoznačnými závermi o tom, ako sa touto poučkou riadili oni (bohatí učitelia) a my (chudobní žiaci) poskytne jednoduchý graf .

Existuje veľa oblastí, kde sú rozpory medzi slovami i deklarovanými cieľmi európskych lídrov, reprezentovaných tandemom Merkelová - Sarkozy, a skutočne dosahovanými výsledkami zjavné už na prvý pohľad.

Najmarkantnejším príkladom zlyhania európskych lídrov a inštitúcií je určite stupňujúca sa kríza spoločnej meny a v skutočnosti hospodárstva  EU ako celku.

V otázkach príčin vzniku, prepuknutia, vývoja a spôsobov riešenia krízy možno s prižmúrením oboch očí pripustiť určitú mieru neistoty, keďže názory všeobecne rešpektovaných kapacít boli a sú (od piatka možno už nie) rôzne. (V skutočnosti však bolo všetko zjavné už dávno - viď závery v súvislosti s Gréckom na http://moje.hnonline.sk/node/5635 a http://moje.hnonline.sk/node/7542 )

Existuje však oblasti, kde názorové rozdiely vzniknúť nemôžu ani náhodou, kde je rozpor medzi slovami a činmi zjavný na prvý pohľad, pretože čísla nepustia.  Príkladom je jeden zo základných ukazovateľov, dohodnutý v Maastrichte. Je ním úroveň celkového dlhu verejného sektoru, vyjadrená podielom dlhu z aktuálneho hrubého domáceho produktu v percentách.

 Dlh.png

Graf dokumentuje vývoj za dve skupiny krajín. Prvú tvorí 12 členských krajín EU tzv. starej 15-ky, používajúcich spoločnú menu (teda bez V. Británie, Švédska a Dánska). V druhej je všetkých 10 postsocialistických krajín, dnes členov EU (vrátane Slovinska a Slovenska).

   Z priemerov hodnôt za uvedené skupiny je zrejmé, kto je na tom vo všetkých smeroch podstatne lepšie. A to z hľadiska samotných hodnôt i dynamiky vývoja.

Bývalé, vždy podstatne chudobnejšie, postsocialistické krajiny v období od roku 2001 do 2007 výraznejšie znížili mieru celkového zadlženia (o 7,2 percentuálne bodu /p.b./ oproti 3,7 p.b.) a po roku 2007 tiež v podstatne menšej miere dlh zvýšili (13,7 p.b. oproti 22,9 p.b.).

Naši učitelia z bohatého elitného klubu svoj "náskok" celý čas zvyšovali a po roku 2010 bol tak rozdiel viac ako dvojnásobný. V súčasnosti toto kritérium z Maastrichtu (60%) plní spomedzi nich jedine Fínsko. V našej skupine je to presne naopak. Neplní ho jedine Maďarsko.

Kráľ je nepochybne nahý.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.

KOMENTÁRE

Kam sa podelo Učiace sa Slovensko? Danka to netrápi

Kde je tá najväčšia reforma školstva z dielne Plavčana?


Už ste čítali?