reklama

„Nenariekajme, to nám nepomôže“, inými slovami povedal Tomáš Baťa

Výroky Tomáša Baťu ako občana, podnikateľa, zamestnávateľa a nakonec i politika: „Poměry nejsou vinny nikdy a ničím. Vinni jsou vždycky lidé." "Povinností občana je vládnout - ne hubovat." "Zásadou mého podnikání jest učinit ze svých zaměstnanců kapitalisty." „V rozvoji našeho závodu spatřovali jsme rozvoj a zajištění blahobytu celého kraje. Bylo naší chloubou a pohnutkou k další, neúmorné práci, že přinášíme nový, do toho času nepoznaný blahobyt a vzdělání našeho lidu." patria medzi jeho najznámejšie a spolu s inými sú inšpiráciou pre každého

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Dôvody úspechu firmy Baťa boli analyzované a popísané mnohými autormi. Medzi tie rozhodujúce určite patrila aj schopnosť okamžite reagovať na meniace sa podmienky. Baťa si nemohol dovoliť reagovať na zistené skutočnosti až po niekoľkých rokoch. Nepripustil mrhanie zdrojmi na vypracovávanie a realizáciu nekonečného počtu stratégií a projektov, ktoré ho nemohli posunúť ďalej v riešení problémov a dosahovaní stanovených cieľov.

Zatiaľ to však vyzerá, že inštitúcie aj lídri EÚ ako aj naši politici (všetky doteraz vládnuce garnitúry) si to dovoliť môžu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Baťa nič nedostal zadarmo. Nepokazili ho žiadne fondy EÚ, nezdeformovali jeho myslenie, ani neurobili závislým na vôli iných, čo vyjadril slovami:

„Ničeho jsem nenabyl lehce, každá věc mne stála nejtvrdší práci."

„Nehledejte lehké cesty. Ty hledá tolik lidí, že se po nich nedá přijít nikam."

 Svojich zásad sa držal dôsledne ako občan, podnikateľ, zamestnávateľ i politik. To isté vyžadoval aj od svojich ľudí. Viedol ich tak k zodpovednosti za seba, k osobnému rozvoju a rastu, nie zaostávaniu či degenerácii.

 Myslím si, že aj dnes a vždy môžu byť myšlienky Tomáša Baťu inšpiráciou pre každého z nás. Sú to myšlienky človeka, ktorý „TO DOKÁZAL".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tomáš Baťa nepotreboval žiadnych „bojovníkov" za práva jeho zamestnancov, za ktorých sa spolitizovaní odborári prehlasovali.. Aj oslavy 1.Mája každoročne organizoval on v záhrade svojej vily.

Jeho postoje aj v tejto oblasti jasne vyjadrovali aj viaceré jeho výroky. 

"První podmínkou prospívání našeho závodu jest, abyste se nedomnívali, že závod jest jen Váš, jen pro Vás. Závod náš nebyl k tomu účelu zbudován, aby zajistil existenci jen jeho zakladatelům. Vyšší pohnutky to byly, které na nás působili, abychom potlačovali své vášně a choutky, pokud jsme je viděli závodu škodlivy.

"Zásadou mého podnikání jest učinit ze svých zaměstnanců kapitalisty."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Pokládám za svou zaměstnavatelskou povinnost platiti lidem za práci tak, aby ve svých čtyřiceti letech mohli žít z úspor a pracovati s pomocí svého kapitálu a zkušeností a ne ze svých holých rukou."

Jeho prístup však najlepšie dokazovali reálne výsledky jeho činnosti podnikateľa a zamestnávateľa. Štandardy, ktoré svojim zamestnancom zabezpečoval v oblasti pracovných podmienok (haly, vybavenie ,od roku 1930 štyridsaťhodinový pracovný týždeň, vysoko nadpriemerné mzdy,...) bývania (týždenné nájomné v 3-izbovom firemnom byte zaplatil kvalifikovaný robotník z 2-hodinovej mzdy) , zdravotného zabezpečenia, vzdelávania a iných, ďaleko predstihovali pomery nielen doma ale aj v iných európskych krajinách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V politike

Tomáš Baťa sa ako bežný občan a hlavne podnikateľ, samozrejme, stretával s dôsledkami činov politikov prakticky denne. Planým rečiam a sľubom politikov neveril. Naozaj nemal dôvod. Nikdy však nereptal, nevyhováral sa na nepriaznivé podmienky, neprosil pre seba výhody. Jeho postoje k týmto otázkam dokumentujú aj nasledovné výroky.

„Poměry nejsou vinny nikdy a ničím. Vinni jsou vždycky lidé."

 „Jestliže nikdo nechce váš výrobek či službu, není to vina poměrů, ale vina vaše. Musíte se změnit, nabízet něco nového."

"Povinností občana je vládnout - ne hubovat."

V zmysle týchto zásad vždy aj konal. Nečakal. Keď videl, že politici na radnici sú brzdou v ďalšom rozvoji mesta, jednoducho im zobral žezlo vládnutia z ruky. V roku 1923 sa stal starostom Zlína prvýkrát. A potom ešte dvakrát. Po jeho tragickej smrti v roku 1932 prevzal toto žezlo jeho najbližší spolupracovník, ekonóm Dominik Čipera, ktorý bol starostom až do roku 1945. Baťova skupina občanov, ktorú by sme dnes asi nazvali občianskym združením, keďže politickú stranu zakladať nechcel, počas jeho života víťazila zakaždým s výrazným náskokom, ktorý zakaždým narastal.. V prvých voľbách získala v mestskom zastupiteľstve z 30 mandátov 17. V roku 1927 to už bolo 25. A v treťom prípade až 29 mandátov. Viackrát dostal ponuku na účasť v pražskej ústrednej vláde. Vždy ju odmietol s tým, že on chce pomáhať svojmu mestu a regiónu, čo charakterizuje ďalší z jeho výrokov.

 „V rozvoji našeho závodu spatřovali jsme rozvoj a zajištění blahobytu celého kraje. Bylo naší chloubou a pohnutkou k další, neúmorné práci, že přinášíme nový, do toho času nepoznaný blahobyt a vzdělání našeho lidu."

V prvej volebnej kampani prezentoval 10-ročný plán rozvoja firmy aj obce. Pre firmu to bol cieľ 100 tisíc párov obuvi denne. Pre obec záhradné mesto pre 50 tisíc obyvateľov, pričom v tom čase ich mal Zlín 5,5 tisíc. Znelo to neuveriteľne, ale Baťa už viackrát dokázal , že jemu možno veriť. Na rozdiel od jeho politických rivalov.

V podobnom duchu pokračoval pri vedení podniku po smrti Tomáša Baťu aj jeho nevlastný brat Jan Antonín Baťa. Dotiahol rozpracované projekty Tomáša a úspešne realizoval aj mnohé vlastné.

Firma založila nové mestá a postavila ďalšie továrne v Československu, ale i Južnej Amerike a Ázii.. Československo sa v roku 1928 zaradilo medzi exportérmi obuvi sveta na prvú priečku.

O životnej úrovní obyvateľov Zlína, ktorú dosiahli v tridsiatych rokoch minulého storočia, svedčia štatistiky o spotrebe niektorých tovarov dennej o dlhodobej spotreby. Vo viacerých položkách dosiahli dvojnásobné hodnoty ako bol republikový priemer. V pomere počtu obyvateľov a automobilov bol na tom Zlín lepšie ako samotná Praha.

Úroveň rozvoja mesta výstižne dokumentuje jeho infraštruktúra. Tzv. Veľké kino s kapacitou 2 227 sedadiel. Hotel s 300 lôžkami, vybavenými vlastnou kúpeľňou. Dva veľké obchodné domy. Baťova nemocnica, školy, internáty. Obchodné budovy a sídla iných firiem. A nakoniec budova sídla samotnej firmy Baťa, ktorá má 17 poschodí (77 metrov) a v tom čase bola druhou najvyššou stavbou v celej Európe.

Tu si možno vypočujete ďalšie jeho príbehy a myšlienky pre inšpiráciu

http://www.tomasbata.com/download/uvahy_a_projevy_mp3.zip 

Laco Vozárik

Laco Vozárik

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Ekonóm a manažér z firemnej praxe. Od roku 2004 sa špecializujem na miestny a regionálny rozvoj Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu