Ako dobiehajú naše regióny tie z vyspelého Západu? Ajajaj...!

Autor: Laco Vozárik | 15.1.2016 o 4:00 | Karma článku: 3,08 | Prečítané:  506x

Ak sa vzdialenosť medzi nami a tými vpredu nezmenšuje, môžeme tvrdiť, že ich dobiehame, aj keď sa môže zdať, že sme rýchlejší?

Cieľom kohéznej politiky EÚ je vyrovnávanie rozdielov hospodárskej úrovne medzi regiónmi Únie. Zmysluplné využitie na to určených zdrojov z jej fondov by teda malo pomôcť menej rozvinutým regiónom zmenšovať ich zaostávania za tými vyspelejšími. Ako sa to darí nám ukazuje porovnanie nášho najmenej rozvinutého regiónu s najmenej rozvinutým regiónom Rakúska. Graf zobrazuje vývoj rozdielu – zaostávania Východného Slovenska za Burgenlandom (Zdroj: Eurostat) v ukazovateli „hrubý domáci produkt na jedného obyvateľa v parite kúpnej sily“

V zásade môžeme konštatovať tri poznatky. Od roku 2000 sa rozdiel medzi regiónmi nezmenšil. Po miernom náraste sa po vstupe do EÚ podarilo zaostávanie zmierňovať, a to počas štyroch rokov do momentu prepuknutia krízy. Následne sme zaznamenali štyri roky v opačnom smere.

Štyri roky po vstupe do EÚ by sme mohli nazvať aj zlatou érou našej ekonomiky. V dôsledku mohutného prílevu zahraničných investícií sme zažili rekordné tempá rastu. K úplnému dobehnutiu zaostávania by sme potrebovali ešte ďalších cca 13 rokov. Problémom však je, že išlo o súbeh pozitívnych okolností, ktorý sa už nikdy nezopakuje. Už nemôže.

Počas celého dokumentovaného obdobia sme dosahovali rasty výrazne nad priemerom EÚ. Napriek tomu však regióny Rakúska ani ďalších vyspelých krajín nedobiehame. Podstatu dôvodu vystihuje nasledujúci graf, ktorý okrem uvedeného rozdielu znázorňuje aj hodnoty za Východné Slovensko.

Rýchlosť rastu v „zlatej ére“ mala svoj pozitívny účinok. Avšak v ostatných rokoch stačili Burgenlandu k zachovaniu absolútneho rozdielu vďaka takmer  dvojnásobnému porovnávaciemu základu výrazne nižšie hodnoty. Výkonnosť ekonomiky Východného Slovenska ako základná podmienka pre životnú úroveň pomerne slušne narástla, ale zaostávanie za Burgenlandom sme nezmenšili.

Tak teda dobiehame tých Rakúšanov? Mne to vychádza, že nie. A vám?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Najčítanejší spisovateľ má so slovenskými podnikateľmi zlú skúsenosť.

SVET

Café Európa: Ako dopadne Európa po francúzskych voľbách

Francúzsko má nového proeurópskeho prezidenta.


Už ste čítali?